Múzeum
Kezdőlap Vissza Múzeum Templom

 

 

 

 

ÉRC- ÉS ÁSVÁNYBÁNYÁSZATI MÚZEUM

Rudabánya, Petőfi u. 24.

 

 

Rudabányán működik hazánk egyik legnagyobb bányászattörténeti gyűjteménye, az 1956-ban alapított Érc- és Ásványbányászati Múzeum. Fennállásának első évtizedében csak a nagy múltú, helyi bányászat emlékeinek bemutatására terjedt ki a gyűjtemény. Az 1960-as években MURVAY LÁSZLÓ országos gyűjtőkörű szak-múzeummá fejlesztette. Mai épületét 1965-ben, a Rudabánya bányavárossá nyilvánításának 600. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségsorozat keretében adták át.

 

 

 

 

 

 ÉRC- ÉS ÁSVÁNYBÁNYÁSZATI MÚZEUM

 

  

A magyarországi érc- és ásványbányászat története a legrégibb időktől napjainkig című tárlat négy termet foglal el.

Az elsőben a kezdetektől a Római Birodalom bukásáig tartó hosszú korszak emlékei kerültek elhelyezésre. Pattintott és csiszolt kőeszközök, csont-, bronz-, réz- és vasszerszámok, színes képek, térképek teszik változatossá és érdekessé ezt a kiállításrészt.

A második terem a közép- és a koraújkor bányászatával és kohászatával ismerteti meg a látogatókat. A sok különleges tárgy között kitüntetett figyelmet érdemelnek a IX-XII. századi vaskohászat emlékei, a XIV-XVI. századi bányászszerszámok, cserépből készült bánya-mécsesek, a korabeli technológiát szemléltető modellek, a bányavárosokat bemutató címerek, pecsétek és metszetek, valamint az eredeti ácsolat darabjaiból összeállított rudabányai vágatrészlet.

A harmadik teremben a bányászviselet fejlődése kísérhető nyomon felöltöztetett ember-nagyságú bábuk segítségével. Négy tárlóban, valamint a falakon elhelyezett műalkotások (bronz, réz és vas kisplasztikák, ötvösmunkák, fafaragások, festmények, érmek, plakettek.

A gyűjteményből néhány vasból készült tárgy:

 

ÉRCZÚZÓ ÖNTÖTTVAS MOZSÁR

A KÖZÉPKOR VÉGÉRŐL

 

 

 

ÖNTÖTTVAS KÁLYHA

 

 

 

ÖNTÖTTVAS BÁNYÁSZ FIGURA

ÖNTÖTTVAS DOHÁNYZÓ SZETT

 

 

 

  ÖNTÖTTVAS FOGÓSZERSZÁM

 

 

 

ÖNTÖTTVAS BÁNYÁSZSÍREMLÉK

GÖMÖR MEGYÉBEN KÉSZÜLT

 

 

 A BÁNYÁSZLÁMPA GYŰJTEMÉNY EGY RÉSZE

 

 

 

 ÖNTÖTTVAS CSILLÁR

 

 

 

 I. VILÁGHÁBORÚ RUDABÁNYAI HŐSI HALOTTAINAK TISZTELETÉRE

1935-BEN EMELTÉK A „FEGYVERT RAGADÓ BÁNYÁSZ” BRONZSZOBROT

 BÓNA KOVÁCS JÁNOS ALKOTÁSA

 

 

A múzeum udvarán 1980-ban épült fel a neves geológus professzorról, Földvári Aladárról elnevezett kiállító terem. Több száz hazai és külföldi ásvány látható itt, hegységenként, illetve bányavidékenként csoportosítva. A leggazdagabb anyaggal természetesen Rudabánya képviselteti magát. Ritkaságként 5 db Magyarországon hullott meteoritot is megtekinthetnek az érdeklődők. A híres rudabányai ősmajom-leletek néhány fontos darabja másolatban került tárlóba egyéb ősmaradványok társaságában.

 

 

 

 

<<<<<<<